12.4 C
Brno
Sobota, 25 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyCo by měla obsahovat smlouva o půjčce?

Co by měla obsahovat smlouva o půjčce?

Každý se může dostat do situace, kdy bude potřebovat půjčit peníze, a obvykle je člověk v takové situaci potřebuje rychle. Není ale dobré jednání uspěchat. Než smlouvu o půjčce podepíšete, řádně a v klidu si ji celou přečtěte. Nic v ní nesmí chybět, nespoléhejte na to, že jste si něco slíbili ústně. Ne nadarmo se říká „Co je psáno, to je dáno“.

Povinné části smlouvy i procesu

Zákon ukládá celou řadu bodů, které musí smlouva splňovat, aby byla platná.

Prvním je fakt, že smlouva by měla být v písemné podobě. Dnes už je ale legální a zcela platná i varianta online smlouvy. Tu potvrdíte pomocí kódu zaslaného e-mailem nebo SMSkou. Tento typ smlouvy se využívá především u online půjček, jejichž hlavní výhodou je možnost vyřízení z domova, kdy není potřeba chodit nikam na pobočku.

Dalším bodem je to, že vy jako klient musíte mít přístup k návrhu smlouvy v předstihu a zároveň musíte dostat jedno vyhotovení ihned po jejím podpisu.

V neposlední řadě musíte dle zákona dostat čas na rozmyšlenou. I když to se týká především úvěrů na bydlení.

A samozřejmě nesmí chybět ani podpis váš, jako klienta neboli dlužníka, a banky nebo jiné společnosti, jako věřitele.

Co ve smlouvě nesmí chybět

Základem každé smlouvy o úvěru je specifikace druhu úvěru. Zda jde o půjčku účelovou, neúčelovou, kreditní kartu atd. V případě účelového úvěru je nutné účel popsat.

Dále je potřeba uvést celkovou výši úvěru, podmínky jeho čerpání, dobu trvání a doplňující informace jako např. typ ukončení.

Velmi důležité je uvést RPSN, neboli ročního procentní sazbu nákladů, která vyjadřuje, kolik ve skutečnosti za poskytnutí úvěru zaplatíme. A s tím také souvisí výše, počet a četnost splátek, informace o právu na odstoupení od smlouvy, na předčasné splacení i ukončení smluvního vztahu.

Smlouva také musí informovato následcích, kterým byste museli čelit v případě nedodržení splátkového kalendáře. Informovat musíale i o dalších sankcích, které by vás mohly potkat. Toto je velmi důležitá část, která by mohla ovlivnit vaši situaci v případě, kdy byste nebyli schopni řádně splácet.

Samozřejmě musí smlouva obsahovat i kontaktní údaje obou stran.

Nespěchejte. Čtěte a ptejte se

U každého úvěru se seznam požadovaných informací liší v závislosti na jeho vlastnostech a poskytované částce. Jinak bude vypadat smlouva, když se bude zřizovat bankovní hypotéka a například online rychlá půjčka.

Je důležité, abyste si celou smlouvu řádně a v klidu přečetli. I to nejmenší písmo v rohu. Pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Klidně se poraďte s odborníkem anebo se zeptejte přímo zaměstnance dané společnosti, kde budete smlouvu uzavírat.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek